Wczoraj [9 wrześnie 2024] prezentowaliśmy stanowisko Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) dotyczące Dyrektywy o Pracy dla Platform i jej wdrażania w Polsce (zobacz tu).
Próbowaliśmy również ustalić, czy w Ministerstwie zdają sobie sprawę z istnienia systemu pośredników w zatrudnianiu dla Platform – tzw. Partnerów Flotowych oraz zatrudnianiu przez nich na podstawie kuriozalnej “umowy najmu”. No i znów najważniejsze: czy nowe rozwiązania prawne, wymuszane wdrażaniem Dyrektywy, coś w tej sprawie zmienią.
Oto odpowiedź Departamentu:
MRPiPS ma świadomość różnych form świadczenia pracy za pośrednictwem platform internetowych – w tym również pracy z udziałem pośredników. Kwestie dotyczące korzystania przez platformy z usług pośredników są również uregulowane w dyrektywie dotyczącej pracy platformowej i zostaną wdrożone do polskiego porządku prawnego w procesie implementacji ww. dyrektywy.
Jednym z formalnych etapów postępowania z projektami dokumentów rządowych (w tym projektami ustaw) są konsultacje publiczne. Zgodnie z paragrafem 31 pkt 1 Regulaminu prac Rady Ministrów “Skierowanie do uzgodnień, konsultacji publicznych lub opiniowania projektu dokumentu rządowego, który podlega wpisowi do właściwego wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów, następuje po wpisaniu projektu do danego wykazu.”
Należy podkreślić, iż aktualnie trwają wewnętrzne prace analityczne – jest zatem zbyt wcześnie by wskazywać kierunki projektowanych rozwiązań. Jednakże, gdy tylko będzie to możliwe, wszystkie zainteresowane podmioty działające na rynku zostaną poinformowane o projektowanych przepisach i będą mogły wówczas przedstawić swoje stanowisko.
Nam, tam odpowiedź wydaje się wyjątkowo ogólnikowa. Więc, jedyne co nam zostaje, to uważnie monitorować pracę nad Dyrektywą. W tym i w innych Ministerstwach.
#zentrale_dyrektywa