Tydzień temu opisywaliśmy jak Platformy przerzuciły na Dostawców odpowiedzialność prawną za sprzedaż alkoholu nieletnim lub pijanym. Oraz, że Platformy staną się popularną metodą na obejście nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w sklepach w Warszawie (zobacz tu)
O komentarz do tej sytuacji zwróciliśmy się m.in do Janka Śpiewaka (zobacz tu).
Już po publikacji, otrzymaliśmy stanowisko Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Rada gminy może ustalić, dla całej gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych, ograniczenie w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepy). Ograniczenie może dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22.00 a 6.00 i nie może wykraczać poza uregulowania wskazane w ustawie.
Odnosząc się do sprzedaży napojów alkoholowych za pośrednictwem Platform Internetowych, z dostawą do klienta, wskazać należy, że zgodnie z powyższą ustawą, warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych jest wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem tylko przez przedsiębiorcę w nim oznaczonego i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu. Wydanie alkoholu może odbywać się wyłącznie w sklepie, którego właściciel ma zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Przeniesienie własności rzeczy następuje z chwilą przeniesienia posiadania rzeczy, czyli jej wydania nabywcy. Zatem dostarczenie (np. przez kuriera) napoju alkoholowego do miejsca wskazanego przez klienta (niezależnie od formy płatności, sposobu dokonania zamówienia, czy miejsca wystawienia potwierdzenia sprzedaży), to sprzedaż napojów alkoholowych poza punktem wskazanym w zezwoleniu. Jest to podstawą do cofnięcia zezwolenia.
Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że umożliwienie sprzedaży napojów alkoholowych przez Internet stanowiłoby zwiększenie dostępności i rozszerzenie kanałów sprzedaży napojów alkoholowych, co z punktu widzenia zdrowia publicznego, należy ocenić negatywnie. Zdaniem Ministerstwa obecne przepisy nie umożliwiają takiej formy dystrybucji alkoholu. Potwierdza to również Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.