W sierpniu 2022 roku czasopismo naukowe Industial Relations (A Jurnal of Economy and Society) opublikowało artykuł “Informalizacja w cyfrowych dostawach żywności w Wielkiej Brytanii: przypadek hiper-elastycznej pracy”. Industrial Relations jest poświęcony konsekwencjom jakie wywołuje przemysł, produkcja i różnego rodzaju usługi na relacje i warunki życia społeczeństwa.
W artykule zespół naukowców (Pedro Mendonça, Nadia K. Kougiannou, Ian Clark) analizuje proces deformalizacji pracy w Platformach Internetowych w Wielkiej Brytanii. Pokazują jak Platformy wytworzyły nowy model stosunków między pracownikiem a pracodawcą, doprowadzając do powstania modelu “hiperelastycznego”. Opierając się na danych jakościowych, artykuł analizuje, przyczyny decydowania się na takie warunki pracy. Podkreślają, że system opiera się na nieposiadających dokumentów migrantach. Opisują w jaki sposób Platformy Internetowe umożliwijąją podejmowanie pracy ludziom w takiej sytuacji życiowej (ultra liberalne praktyki oraz nowoczesne technologię w HR).
Obraz uzupełnia analiza, w jaki sposób Platformy Internetowe umożliwiają tworzenie nieformalnych rynków pracy i przyczyniają się do rozprzestrzeniania się niezwykle niepewnych warunków pracy.
pełny tekst: https://doi.org/10.1111/irel.12320