PL | ENG | RUS

PLATFORMY ZATRUDNIAJĄ DZIECI

PLATFORMY ZATRUDNIAJĄ DZIECI

Brytyjskie BBC opublikowało wstrząsający materiał o zatrudnianiu dzieci przez Platformy Internetowe. Sprawa wyszła na jaw, po tym jak 17-latek zginął w trakcie pracy jako dostawca pracujący dla Deliveroo – podczas gdy wg deklaracji Platformy progiem jest wiek 18 lat.

Mechanizm został opisany jako “czarny rynek kont” – pełnoletnie osoby zatrudniają się w Platformach, a następnie w ramach “zastępstwa” ich obowiązki wypełniają dzieci.

BBC poprosiło Platformy o skomentantowanie sytuacji. Jak łatwo się domyśleć, były one gładkie, pełne oklepanych frazesów i zrzucały odpowiedzialność na pracowników.
Deliveroo: „Traktujemy nasze obowiązki niezwykle poważnie i nadal ściśle współpracujemy z odpowiednimi władzami, aby wspierać ich wysiłki w tym obszarze”.
Just Eat: „Mamy wysokie standardy i solidne kryteria dotyczące kurierów. Niezależni kurierzy pracujący na własny rachunek mają prawo skorzystać z zastępstwa. Z prawnego punktu widzenia posiadacz konta kuriera jest odpowiedzialny za dopilnowanie, aby jego zastępca spełniał standardy niezbędne do dostarczania przesyłek w naszej sieci”.
Uber Eats: „muszą przejść weryfikację przeszłości kryminalnej, mieć ukończone 18 lat i posiadać ważne prawo do pracy w Wielkiej Brytanii. Rozumiemy, że istnieją obawy dotyczące tej kwestii, dlatego ściśle współpracujemy z rządem i chcemy znaleźć rozwiązanie”.

więcej: bbc.com

#zentrale_przeglad_prasy