PL | ENG | RUS

DOKUMENTY, UBEZPIECZNIE A PRACA DLA PLATFORM

DOKUMENTY, UBEZPIECZNIE A PRACA DLA PLATFORM

Hiszpański magazyn El Salto opublikował wstrząsający artykuł o wypadkach w pracy występujących wśród pracowników Platform Internetowych. Tekst ten powstał w ramach międzynarodowego śledzwa dziennikarskiego i obnaża praktyki i bezkarność Platform Internetowych.

Wg autorów, ponad 70% pracowników Platform w Bilbao to osoby nie posiadające dokumentów pozwalających na ich legalne zatrudnienie.

Podczas gdy w Hiszpanii wszyscy pracujący dla Platform muszą posiadać w pracy ubezpieczenie, ci, którzy nie mają dokumentów, pracują na czarno, na tzw “zastępwie”. Wynajmują oni konto pracownika zarejestrowanego w Platformie, zwykle za prowizję od 25% do 50% swojego wynagrodzenia. I nie mogą oni uzyskać dostępu do ubezpieczenia, ponieważ nie jest to na ich nazwisko.

Jednocześnie te osoby są najbardziej zderminowane do maksymalizacji zarobków – przez to często ulegają wypadkom – często pracują od ósmej rano do dwunastej w nocy, zwłaszcza w weekendy.

Lecz nie tylko brak ubezpieczenia jest dla nich dramatem. Ponieważ nie posiadają dokumentów, w sytuacji gdy trafią do szpitala, mogą zostać deportowani. Dlatego też w ogóle nie podejmują jakiegkolwiek leczenia po wypadkach.

więcej: El Santo

#zentrale_przeglad_prasy