PL | ENG | RUS

SĄD NAJWYŻSZY WLK BRYTANII: DOSTAWCY DELIVEROO NIE SĄ PRACOWNIKAMI

SĄD NAJWYŻSZY WLK BRYTANII: DOSTAWCY DELIVEROO NIE SĄ PRACOWNIKAMI

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii po latach batalii prawnej wydał orzecznie: pracownicy Deliveroo nie mają praw do układu zbiorowego z pracodawcą, ponieważ nie są jego pracownikami.

Niezależny Związek Pracowników Wielkiej Brytanii (IWGB) już w 2016 r. starał się stworzyć układ zbiorowy dla swoich członków w Deliveroo. Kiedy brytyjska platforma odmówiła, IWGB rozpoczeło batalię sądową. Sprawa przeszła przez kilka instancji, z Sądem Najwyższym na końcu.

Wyrok stawia Wielką Brytanię w sprzeczności z większością sądów w całej Europie, które miały tendencję do uznawania, że dostawcy są pracownikami. Np holenderski Sądu Najwyższy w zeszłym roku potwierdził to prawo właśnie w przypadku Deliveroo.
Wyrok tworzy podział w brytyjskim orzecznictwie między dostawcami a kierowcami Platformowymi – Sąd Najwyższy stwierdził w 2021 r., że kierowcy Ubera są pracownikami.

Przedstawiciel IWGB tak skomentował wyrok: – Orzeczenie Sądu Najwyższego jest rozczarowaniem po latach spędzonych na walce prawnej o zabezpieczenie minimalnych praw pracowniczych dostawców. Jako związek nie możemy zaakceptować, że tysiące pracowników ma pracować bez kluczowych zabezpieczeń, takich jak prawo do negocjacji zbiorowych, i będziemy nadal walczyć o tę sprawę, korzystając ze wszystkich dostępnych nam sposobów, w tym rozważając nasze możliwości w ramach prawa międzynarodowego.
Deliveroo, “najbardziej oprotestowana platforma na świecie”, jest znana z najbardziej ekstremalnego wyzysku pracowników wsród Platform Internetowych.