PL | ENG | RUS

KOMUNIKAT PO SPOTKANIU W MINISTERSTWIE

KOMUNIKAT PO SPOTKANIU W MINISTERSTWIE

Jak już informowaliśmy, wczoraj [9 lipca 2024] w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli Ministerstwa z przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących osoby pracujące jako dostawcy dla Platform Internetowych.
Oto ich komunikat po spotkaniu:


Dziś przedstawiciele Inicjatywa Pracownicza Kurierów oraz Konfederacja Pracy w Pyszne.pl spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rozmawialiśmy o warunkach pracy kurierów, w tym pracy dla tzw. partnerów flotowych, zagrożeniach i nieprawidłowościach związanych z pracą na umowy najmu pojazdu lub sprzętu, niskich wynagrodzeniach wypłacanych przez platformy i pośredników oraz rozmaitych prowizjach pobieranych od kurierów. Zwróciliśmy uwagę na złożone problemy dotyczące zabezpieczenia społecznego, opodatkowania oraz, w przypadku migrantów i migrantek, legalizacji pobytu i pracy, które rozmaite instytucje powinny wziąć uwagę przy implementacji do polskiego prawa tzw. dyrektywy platformowej.

Domagamy się m.in. amnestii pobytowej oraz fiskalnej dla osób, które w tej chwili zmuszone są do pracy na rzecz platform bez umów pracowniczych (np. w oparciu o umowy najmu roweru lub skutera).

Ministerstwo zobowiązało się do kontroli systemu pośrednictwa (tzw. systemu partnerów) w pracy platformowej oraz kolejnych konsultacji z nami podczas prac nad wdrażaniem dyrektywy. Trzymamy za słowo.

Tymczasem kontynuujemy naszą pracę na rzecz poprawy warunków pracy kurierów i kurierek i zachęcamy Was do przyłączenia się do naszego związku!


#zentrale_dyrektywa