PL | ENG | RUS

DLACZEGO NETTO TO BRUTTO?

DLACZEGO NETTO TO BRUTTO?

Jedynym powodem dla którego pracujemy są pieniądze. Pracujemy aby zarabiać. Wszystko inne to czcze gadanie. Dlatego pytanie o zarobki w pracy to podstawowa kwestia, w zasadzie obowiązkowa. Ale gdy pracujesz dla Platform Internetowych jako dostawca jest całkowiecie odwrotnie. Platformy oraz Partnerzy Flotowi stosują masę sztuczek aby informację o prawdziwych zarobkach uczynić albo nie osiągalną albo zawyżoną.

Pierwszą sztuczką jest podawanie zarobków w jako tzw. “brutto”. Czyli takich, w których nie są odliczone kwoty, którę są do zapłacenia. Może to być składka na ZUS, może to być podatek PIT, pewnie będzie też prowizja dla Platformy, dla Partnera, koszt zakupu odzieży, koszt wynajmu roweru, abonament na telefon itd…

Drugą jest dynamiczny system wyceny naszej pracy. Platformy stosują algorytm który wycenia pracę na podstawie nie znanych nam kryteriów. Jednego dnia ta sama praca będzie wyceniona np. na 10pln, ale drugiego już na 7pln. A godzine później na 12pln. Czy to daje się jakkolwiek przewidzieć? A może cena bułki w sklepie też tak powinna być ustalana? I czynsz za mieszkanie?

Trzecia sztuczka to “mnożniki”. Platforma udaje, że premiuje naszą solidność i pracowitość. Znów, na podstawie nie znanych kryteriów informuje pracowników, że danego dnia, w jakichś godzinach, “podstawowe” wynagrodzenie za prace będzie mnożone przez jakąś kwotę (to właśnie ten “mnożnik”). My, skupiamy naszą uwagę na tabeli mnożników i wybieramy te dni i godziny kiedy one są największe. Ale przecież nadal wynagrodzenie jest “dynamiczne”. Więc może być tak, że mimo wysokiego mnożnika otrzymujemy mniej!

Czwarta sztuczka to “wyzwania”: “zrealizuj dziś 10 dostaw, a dostaniesz premie 50pln!”. I znów wracamy do poprzednich punktów. Pięćdziesiąt brutto czy netto? A co jeśli po 9 dostawach nie dostanę następnego, bo algorytm zepchnie mnie w kolejce do zleceń?

Jeśli więc Platforma lub Partner pokazuje wam taką tabelkę (tutaj zarobki w Jush w Krakowie) to pamiętajcie: to prawie na pewno jest lukrowana ściema.

#zentrale_rzeczywistosc