W zeszłym tygodniu pisaliśmy o niebezpieczeństwie dla osób pracujących jako Dostawcy dla Platform jakie wynika z antymigracyjnych zamieszek w Anglii (zobacz tu). Jest to bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
W tym kontekście przypominamy opublikowane prawie dwa lata temu wyniki badań Instytutu Badań Strukturalnych „Różnice w jakości pracy pomiędzy pracownikami platformowymi pochodzącymi z Polski i migrantami”. Wbrew tytułowi, w tych badaniach nie chodziło o to kto i jak wydajnie pracuje. Chodziło głównie o różnicę w motywacji do podjęcia pracy dla Platform, oraz w warunkach jakich się tą pracę wykonuje.
W podsumowaniu czytamy:
Migranci podejmują pracę platformową głównie z powodu braku innego źródła dochodów lub braku innych możliwości zatrudnienia. Tymczasem Polacy szukają głównie elastyczności i niezależności. Warunki i jakość pracy migrantów są zauważalnie gorsze pod względem czasu pracy, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wielowymiarowej deprywacji i satysfakcji z pracy. W szczególnie niekorzystnej sytuacji są migranci, którzy rozpoczęli pracę platformową zaraz po przyjeździe do Polski.
Całość badania znajdziecie tu: ibs.org.pl